Akaryakıt Atıkyağları Ormana Dönüşecek

   Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, toplanan her atık motor yağı varili için bir fidan dikilmesini öngören bir protokol imzaladı. 
    Protokol çerçevesinde, bugüne kadar geri dönüşüm ve enerji üretiminde kullanılan toplanan atık motor yağların her bir varili için bir fidan dikilerek PETDER Hatıra Ormanı kurulacak. 
    “Çevre Ve Orman Bakanlığı İle Petrol Sanayi Derneği İşbirliğinde Yapılacak Ağaçlandırma Çalışmalarına İlişkin Protokol”, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürü Hanifi Avcı ve PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Erol Metin tarafından imzalandı. 
    Protokole göre, atık motor yağlarının toplanması konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olan PETDER, topladığı her bir varil (200 litre) için bir fidan dikilmesini finanse edecek.

  “Bir Varil Bir Ağaç Projesi” olarak adlandırılan çalışma ile PETDER, kamu kurum ve kuruluşlarında oluşan atık motor yağları karşılığında dikilecek fidanlar için 75 bin TL ödeyecek. 
    Bu ödemeye karşılık Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü belirlenecek illerde ağaçlandırma ve bakım çalışması yapacak. Projeye atık motor yağı teslimi ile katılanlara da sertifika verilecek. 
    Proje ile iki yıl içinde 30 bin adet fidan dikilmesi, beş yıllık bir dönem zarfında ise toplam 25 bin m2 alanın ağaçlandırılması hedefleniyor.

Türkiye genelinde atık motor yağı toplama faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Eylül 2008’de yetki belgesi alan PETDER, 2009 yılında, başlıca askeri birlikler, belediyeler ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sanayi kuruluşlarından toplanan 17 bin 640 ton atık motor yağını yüzde 7’si ürün geri kazanımı, yüzde 93’ü ise enerji geri kazanımı amacıyla ekonomiye kazandırdı. 
Toplanan atık motor yağları yılda 193 milyon kwh elektrik enerjisine eşdeğer olup, 83 bin kişinin 1 yıllık elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. PETDER’in 2004 yılından bu yana yaptığı çalışmalar çerçevesinde Temmuz 2010 itibari ile 80 bin ton atık motor yağı toplanarak lisanslı işletmelerde enerji ve hammadde olarak geri kazanıldı.

    Atık motor yağlarının toplanmasının ekonomik getirisine karşılık, bu yağların doğaya salınması, her 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletmesi sonucunu doğuruyor. 
    Atık yağların doğaya bırakılmasıyla, su içinde yağla beslenen mikroorganizmalar oluşurken, bu mikroorganizmaları yiyen balıklar ve diğer canlılar yoluyla kanserojen maddeler insana ulaşıyor. 
    Atık yağ içindeki ağır metaller bitkiler tarafından absorbe edilerek besin zinciriyle insanlara ulaşıyor. 
    Atık yağların yakılması halinde içindeki kanserojen maddeler havaya karışarak insanlar tarafından solunuyor.

Paylaş:

Yorum Ekle