Biten Pilleri Çöpe Atmayın

     Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Topkaya, Türkiye’de piyasaya sürülen pilin yüzde 3 civarındaki bölümünün geri toplanabildiğini söyledi. Atık pillerin Türkiye’de yeterince toplanamadığını anlatan Topkaya,"Atık piller genellikle çöpe atılıyor. Türkiye’de bir yılda 11 bin ton pil piyasaya sürülürken, bunun ancak 260 tonu geri toplanabiliyor. Sadece İstanbul’da 5 ile 18 milyon arasında pil satılmakta. Almanya’da 2007 yılı içinde 1.47 milyar pil satılmış ve bunun yüzde 50’si geri toplanabilmiştir. Türkiye’de ise geri toplanabilen pil miktarı yüzde 3 civarındadır" diye konuştu.

     Çöp depolama alanlarında bulunan civanın yüzde 88’i, kadmiyumun yüzde 54’ü pillerden kaynaklanmaktadır diyen Topkaya, çöpe atılan pillerdeki ağır metallerin zamanla bozularak serbest hale geçtiğini, sızıntı suyu ile birlikte yer altı sularının, toprağın ve yüzey sularının kirlenmesine neden olduğunu belirtti.

     Türkiye’de 2 bin 295 belediye bulunduğunu hatırlatan Topkaya, bu belediyelerin sadece 41’inde düzenli tehlikeli atık depolama tesisi olduğunu bildirdi. Topkaya, şunları söyledi:

     "Türkiye’de yılda 2,5- 3 milyon tona yakın tehlikeli atık oluşuyor. Bunun ancak 100 bin tonu bertaraf edilebiliyor. Milyonlarca ton tehlikeli atık ya çöplere ya da orman içlerine atılıyor. Bu tehlikeli atıklar toprak ve suya karışabiliyor. Bu da çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Atık piller akciğer hastalıkları, prostat kanseri, kansızlık, doku tahribi, böbrek üstü bezlerin tahribi ve kanser gibi hastalıklara neden olmaktadır. Ölümlerin bazıları bundan kaynaklanabilmektedir."

 

Paylaş:

Yorum Ekle