Biyografi

BİYOGRAFİ

Aslen Erzurumlu olan Hasan Ege 19 Nisan 1988’de Ankara’da doğdu. İlkokul 1. ve 2. sınıfları ABD’nin Oklahoma Eyaletinde okudu. 2002 yılında Özel Sevgi İlköğretim Okulundan, 2005 yılında ise Özel Muradiye Fen Lisesinden mezun oldu. Üniversiteyi Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümünde okuyan Ege 2010 yılında bu bölümden mezun oldu.

Üniversite mezuniyetinden sonra vatani görevini Bandırma’da tamamladı. İlk görevine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TTA Gayrimenkul A.Ş. Genel Müdürlüğünde Çevre Mühendisi olarak başladı. Özelleştirme İdaresindeki görevinde 9 ay çalıştıktan sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Uzman Yardımcısı olarak atandı. Bilgisayar Teknolojileri konularındaki yeteneklerini geliştirmek amacıyla Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünde ikinci üniversite deneyimine başladı ve 2018 yılında Bilgisayar Programcısı olarak mezun oldu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programına kabul edilen Ege 2022 yılında bu programdan başarıyla mezun oldu.

Motorlu Taşıtların Hava Kirliliğine Etkisi, Türkiye’de Motorlu Taşıt Kaynaklı Hava Kirliliğinin Azaltılmasına İlişkin Yöntemler” konulu tezi uygun görülerek Çevre ve Şehircilik Uzmanı olarak atandı. Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin azaltılmasına ilişkin konularda çalışmaları devam eden Ege, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ve Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi çalışmalarını yürüttü.

İyi derecede ingilizce bilen, evli ve iki çocuk babası olan Hasan Ege halen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığında görevini sürdürmektedir.