Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES)

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Uygulaması Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum, geçerli bir egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçların trafikte otomatik olarak trafik akışını aksatmadan tespit edilebilmesi için geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Projesi’nin tamamlanarak 81 ilde hayata geçirildiğini duyurdu. 

EGEDES ile denetimlerin etkinliğini yükselterek vatandaşların egzoz emisyon ölçümleri konusundaki farkındalığının artırılması ve ölçüm yaptırılmayan araç sayısının düşürülerek ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması amaçlanmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümleri Online Sistemlerle Yürütülüyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen egzoz gazı emisyon ölçümlerinin ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Araçların egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri 2018 yılından itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile elektronik ortamda yürütülmektedir. Bu sayede ölçüm yaptırılan araçlara ait tüm veriler Bakanlık veri tabanında kayıt altına alınmaktadır.

1 Milyondan Fazla Aracın Egzoz Emisyon Ölçümü Bulunmuyor

Egzoz emisyon ölçüm sayıları incelendiğinde, 1 milyondan fazla aracın geçerli bir egzoz emisyon ölçümü bulunmadan trafikte seyrettiği anlaşılmaktadır. Denetimlerin tek tek araç durdurarak belge kontrolü yapılması esasına dayanması nedeniyle yaşanan iş yoğunluğuna bağlı olarak 2021 yılı egzoz denetim istatistiklerine göre sadece 1.049 araç denetlenmiş ve 193’üne idari yaptırım uygulanmıştır.

Geçerli Bir Egzoz Muayenesi Bulunmayan Araçlar Otomatik Tespit Ediliyor

Proje kapsamında ASELSAN A.Ş. tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak hareketli ve sabit konumda, her türlü hava koşullarında hizmet verebilecek Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları geliştirildi.

Buna göre, yol kenarında ve seyir halindeyken cihazla yoldan geçen araçların plakaları okunabilmekte, internet üzerinden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında otomatik sorgulanmakta ve birkaç saniyede araç görüntüsüyle beraber rapor oluşturulabilmektedir.

Denetim Sayısı 4 Ayda 47 Kat Arttı

EGEDES uygulamasının başlaması üzerinden geçen dört ayda, 49.151 araç denetlendi. Bunlardan 1.903’üne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri tarafından idari yaptırım uygulandı.

Kaynaklar

https://www.csb.gov.tr/egzoz-muayenesi-yaptirilmayan-araclar-trafikte-otomatik-olarak-akisi-aksatmadan-tespit-ediliyor-bakanlik-faaliyetleri-35203

https://www.csb.gov.tr/egzoz-elektronik-denetleme-sistemi-egedes-yurt-disindan-yogun-ilgi-gormeye-basladi-bakanlik-faaliyetleri-37334

Paylaş:
Scroll to Top